Jak operator energetyczny rozliczy mnie z nagromadzonej energii, gdy stanę się Prosumentem (będę posiadał/a panele)?
Zastanówmy się teraz czy podłączenie Twojej instalacji do sieci to duża korzyść czy też ogromna wada?
Z pewnością ogromną zaletą, gdy zdecydujesz się na zakup modułów słonecznych jest to, że podłączenie do sieci odbywa się za pomocą licznika dwukierunkowego, co uwalnia Cię od magazynowania energii, czyli najdroższej dziedziny w produkcji prądu. Tą kwestię przejmuje na siebie operator oczywiście nic nie ma za darmo. Energia, która trafia do sieci może do Ciebie wrócić do 365 dni liczone w okresach od momentu zamontowania nowego licznika, a to co otrzymasz z powrotem wieczorami i w zimę to 80% tego co oddajesz
Jak się pewnie domyślasz w pierwszej kolejności wyprodukowaną energie zużywasz. Zwróć uwagę, że jeżeli twój zestaw będzie produkował znacznie więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć w skali roku wszystkie nadwyżki przepadną. Tutaj zbliżamy się do pierwszej wady tego sposobu rozliczania za pomocą bilansowania energii. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) gwarantuje Ci do 2035 roku taką formę przyłączenia do sieci i rozliczeń. 80% forma rozliczeń dotyczy instalacji do 10 kW (rachunek w przedziale od 100 do 1000 zł co 2 mc), a od 11kW do 50 kW (rachunek przybliżeniu od 1000 do 5000 zł) bilansowanie wygląda nieco gorzej, ponieważ wraca do Ciebie zaledwie 70% nadprodukowanej energii.
Okresy rozliczeniowe jakie proponują zakłady energetyczne, to standardowy stosowany najczęściej dwumiesięczny, półroczny z prognozą i roczny z prognozą. Według wyliczeń inżynierów zajmujących się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych najbardziej korzystny dla Ciebie sposób rozliczania to dwumiesięczny, gdyż daje większą elastyczność i kontrolę nad bilansowaniem. Oznacza to, że w ciągu roku przyjdzie do Ciebie 6 rachunków.
Jeżeli bilans wyprodukowanej energii do zużytej będziesz mieć ujemny zapłacisz różnicę za prąd pobrany z sieci. Dlaczego tak się dzieje? Gdyż jako posiadacz instalacji fotowoltaicznej jesteś dalej podłączony do sieci swojego operatora energetycznego. Dodatkową wadą montowania instalacji fotowoltaicznych, o której nie usłyszysz od żadnego sprzedawcy jest podnoszenie napięcia w Twojej instalacji, by „wepchnąć” prąd do sieci. O ile nie masz zbyt wielu sąsiadów, którzy mają instalację PV to ten problem w zasadzie Cię nie dotyczy, a gdy jest ich w koło Ciebie już dużo to napięcie będzie zdecydowanie wyższe niż 230 V. Górna granica, gdzie falownik ma swoje zabezpieczenie to 253 V.
Co się dzieje z moimi urządzeniami w domu, gdy napięcie wzrasta?
Wyobraź sobie, że przed Tobą jest żarówka podłączona do potencjometru, czyli pokrętłem możesz zwiększać jej jasność. W ¾ wartości pokrętła masz wartość 230 V, a na maksymalnej wartości 253 V. Gdy przekręcasz pokrętło poza zakres 230 V widzisz, jak żarówka świeci jaśniej niż dotychczas. Co to dla niej oznacza, że pracuje ponad swoją normę, a skutkiem tego jest skrócenie jej żywotności i dokładnie to samo tyczy się sprzętu elektronicznego w Twoim domu. W zależności od stopnia zwiększenia napięcia skraca się żywotność sprzętu. Warto o tym pamiętać, gdy wokół Ciebie jest już dużo instalacji PV.
Alternatywą będzie stosowanie magazynów energii lub regulatorów napięcia(które nie zawsze zapewnią Ci oszczędność, gdyż z ich praca wiąże się ze stratą nawet 10% wyprodukowanej energii).
Pamiętaj, że zgodnie z umową zawartą z operatorem energetycznym masz prawo do usunięcia tzw. asymetrii napięcia na koszt operatora. Dlatego zgłoś jak najszybciej taką usterkę po jej wykryciu do swojego dostawcy energii by chronić swoje urządzenia.
Ile wyprodukuje instalacja prądu w moim regionie?
Spójrz na podane wykresy nasłonecznienia w Polsce, które przedstawiają energetyczność we wszystkich miesiącach w roku i daje Ci obraz, jak będzie działała twoja instalacja przez cały rok. Możliwość odbioru swojego nadprodukowanego prądu sprawdza się rewelacyjnie w mniej nasłonecznione miesiące i daje Ci komfort braku dodatkowych opłat z tytułu zużywanej energii.
Jacy operatorzy występują w moim regionie?
Na to pytanie znajdziesz odpowiedź na Podziale Polski na regiony dystrybutorów energii. Jest to bardzo ważny element, gdyż sprzedawca energii jak i operator muszą być takie same byś mógł podłączyć instalację fotowoltaiczną jako posiadacz tak zwanej Umowy kompleksowej. Tylko klienci z umową kompleksową mogą stać się prosumentami, czyli klientami, którzy produkują i pobierają energię.